Poszukiwanie zaginionych osób

Poszukiwanie zaginionych osób

Każdego roku policja odnotowuje kilkanaście tysięcy zaginięć. Zdarzają się bez względu na płeć, wiek czy status społeczny i mogą spotkać każdego z nas. W takich sytuacjach najistotniejszy czynnik odgrywa czas. Od czego rozpocząć poszukiwanie zaginionych osób i do kogo zwrócić się w takiej sytuacji?

Zaginięcie bliskiej osoby to sytuacja, w której należy działać. Pierwszym krokiem jest samodzielne przeszukanie domu i najbliższej okolicy oraz powiadomienie o zaginięciu rodziny, przyjaciół i znajomych osoby zaginionej. Warto także przejrzeć rzeczy zaginionego oraz zadzwonić do pracy, szkoły lub pobliskich szpitali. Jeśli samodzielne poszukiwania nie przyniosły efektu, zaginięcie należy jak najszybciej zgłosić na policję, pamiętając o tym, że nieprawdą jest fakt, że od stwierdzenia zaginięcia musi upłynąć 24 lub 48 godzin. Jednak nawet po złożeniu zgłoszenia, trudno siedzieć z założonymi rękami. Rozsądnym pomysłem jest skorzystanie z usług detektywistycznych[, która dzięki odpowiednim technikom i indywidualnie opracowanej strategii jest często w stanie pomóc dużo szybciej i bardziej efektywnie. Jak wyglądają poszukiwania (w tym także poszukiwanie spadkobiercy[)?

Poszukiwanie osób zaginionych - ustalenie okoliczności i faktów

Zaginięcia dotyczą osób w różnym wieku i sytuacji życiowej. Często rozwiązują się samoistnie, okazując przemyślaną, świadomą decyzją. Większość z nich ma jednak związek z innymi okolicznościami, w których liczy się każdy detal. Nie bez znaczenia jest fakt, czy zaginiona osoba jest pełnoletnia, czy niepełnoletnia oraz czy istnieją przesłanki o udziale osób trzecich jak partner, drugi z rodziców czy wpływ rówieśników. Zdarzają się także przypadki zaginięć z domów pomocy społecznej, szpitali lub innych placówek. Do każdej ze spraw należy podejść indywidualnie, uwzględniając dane okoliczności, stan zdrowia oraz profil charakterologiczny zaginionej osoby.

Poszukiwanie osób zaginionych - metody i działania

Według policyjnych statystyk około 30% zaginionych odnajduje się w ciągu pierwszej doby, a 54% podczas kolejnej. Policja wskazuje także, że 90% spraw związanych z zaginięciem zostaje rozwiązanych w przeciągu pierwszego miesiąca od zgłoszenia. Nie zawsze jednak tak jest, a każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy i doboru podejścia w oparciu o ustalone okoliczności i fakty.

Do zadania detektywa należy m.in. przeprowadzenie dokładnego wywiadu z bliskimi osobami oraz ewentualnymi świadkami zdarzenia oraz ustalenie ostatniego miejsca pobytu i okoliczności samego zaginięcia. Do tego dochodzą obserwacje oraz rozmowy z osobami z bezpośredniego otoczenia osoby zaginionej.

Detektywi zbierają pełne dane personalne osoby zaginionej, proszą o jej aktualne zdjęcie oraz opis wyglądu i ubioru, który miała na sobie podczas zniknięcia. Istotna jest także grupa krwi oraz stan zdrowia. Istotne będzie także uwzględnienie sytuacji zawodowej, rodzinnej oraz ewentualnych nałogów i konfliktów z prawem lub wewnątrz rodziny.

Na podstawie zebranych w ten sposób informacji detektyw dobiera formę, zakres i strategię poszukiwań, a cała akcja rozpoczyna się błyskawicznie. Każdy z etapów operacji jest starannie dokumentowany, tak aby klient miał pełen wgląd w bieżące ustalenia. W przypadku porwań częsta jest także współpraca z policją.


Poszukiwanie  spadkobiercy Warszawa