Blog

Na czym polega praca prywatnego detektywa?

Zawód prywatnego detektywa kojarzy się z serialami kryminalnymi i kinem akcji. Faktem jest jednak, że profesja zyskuje na popularności i zajmuje coraz ważniejsze miejsce w świadomości klientów również w prawdziwym życiu. Na czym dokładnie polega praca detektywa i w jakich sprawach jest w stanie pomóc?

Zawód detektywa regulowany jest ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych. Stanowi ona, że aby świadczyć usługi detektywistyczne w sprawach rodzinnych, gospodarczych lub kryminalnych należy mieć stosowną licencję, potwierdzającą wykształcenie i kompetencje. Prywatni detektywi, podobnie jak przedstawiciele innych branż, często stawiają na węższe specjalizacje. Wśród nich znajdują się fachowcy z zakresu technik operacyjnych, poszukiwania spadkobierców i zaginionych osób, negocjacji, zwalczania przestępczości zorganizowanej lub rozwiązywania spraw rodzinnych.

Zlecenia przyjmowane przez prywatne biuro detektywistyczne można podzielić na trzy kategorie, wśród których znajdują się:

● sprawy kryminalne;

● sprawy rodzinne;

● sprawy gospodarcze.

Każde z nich wymagają innego podejścia i strategii, które ustalane są na podstawie indywidualnego wywiadu, obserwacji i innych technik detektywistycznych.

Sprawy kryminalne

Sprawy kryminalne zazwyczaj dotyczą pomocy ofiarom szantażu, pomocy w oczyszczeniu klienta z zarzutów lub wyszukiwania nowych dowodów w sprawach karnych. Klasycznym przykładem są także porwania oraz pomoc w ustaleniu sprawcy skradzionego mienia. Są to zazwyczaj stosunkowo niebezpieczne zlecenia, które od detektywa wymagają pewnej odwagi oraz umiejętności. Warto w tym przypadku nadmienić, że nawet licencjonowany detektyw nie ma prawa używać kajdanek ani broni palnej, co w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo jego pracy.

Sprawy rodzinne

Jedną z przyczyn, dla których klienci decydują się na pomoc detektywa jest podejrzenie o niewierność partnera. Samodzielne szukanie dowodów może być trudno psychicznie, a nawet prowadzić do problemów z prawem. Zawodowy detektyw pomoże w dyskretny sposób ustalić fakty i zebrać dowody, które przydadzą się podczas sprawy rozwodowej. Innym przykładem zlecenia jest poszukiwanie zaginionego spadkobiercy wskazanego w testamencie lub zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym. Do prywatnych detektywów zgłaszają się także osoby, w których rodzinach miało miejsce zaginięcie.

Sprawy gospodarcze

Z usług detektywów korzystają także biznesmeni, powierzając detektywom wywiad gospodarczy na temat pracowników, konkurencji lub potencjalnych partnerów biznesowych. Zazwyczaj chodzi o ustalenie lojalności, wykrywanie nadużyć finansowych lub prawnych lub zbieranie informacji o bezprawnych wykorzystywaniu znaków towarów. W takich sprawach detektywi oferują najczęściej usługi szerokiego audytu w oparciu o dostęp do baz danych, urządzeń teleinformatycznych lub sieci bezprzewodowych. Nawet w obrębie powszechnie dostępnych informacji, można znaleźć takie, które mogą być niepokojące - należy jednak wiedzieć, gdzie ich szukać.


Detektyw Warszawa